English is...

Субота, 24.06.2017, 18:23

Вітаю Вас Гість

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу

Мої статті [3]

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 5

Міні-чат

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Розпорядок дня 5 клас

Тема:               «Розпорядок дня»

 

Мета: - активізувати, закріпити лексику по темі: «Розпорядок дня»;        

-        розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення;

-        навички читання та аудіювання;

-        повторити часові форми неозначеного часу та прислівники частоти;

-        виховувати у дітей культуру спілкування через суспільну мовленнєву діяльність, а також самостійність та відповідальність.

 

Обладнання уроку: підручник та робочий зошит Click on1,

СD та DVD – матеріали, роздатковий матеріал, проектор, ноутбук

 

Хід уроку

 

1.Початок уроку.  Слайд №1 (малюнок до теми)

1.1 Введення в іншомовне середовище. Розвиток фонематичного слуху: Вірш «Сan I watch TV?» слайд № 2-5.

(вчитель поступово стирає дієслова у виразах, діти самостійно доповнюють вірш)Listen to the poem and repeat. Close your eyes & be attentive I’m going to clean (delete) some words. Who can fill in the missing words and read the poem?

Can I Watch TV?

 

I'll make some sandwiches

And set the table.

I'll cook the dinner

When I'm able.

I'll wash the dishes

And mop the floor.

I'll take the rubbish

Out the door.

I'll read a story

To my brother.

I'll bring some water

For my mother.

I'll do my homework

And I'll be free...

But now, Daddy,

Can I watch TV?

 

1.2 Розмова Вч. -> Учні.

Do you like watching TV?

Do you like comedies?

Do you like watching horror films? When do you watch TV?

What do you usually do in the morning?  And in the evening?

Do you wake up early? Do you go to school every day?

Can you guess what we are going to talk about? Yes! "Daily routine”. Can you spell this word?

 

2. Основна частина уроку.

2.1. Повідомлення теми та мети уроку.

You are right. The topic of our lesson is «Daily Routine». At our lesson we are going to practise using the Simple Tenses and revise lexical material, act out the dialogues and of course play games

 

2.2 Revision & grammar practice.

Повторення теперішнього неозначеного часу, зокрема, використання дієслів у ІІІ особі однини. Let’s start with the Ex.3,p.83Wb  it helps us to revise Pr. Simple


 

 

so, how do we form the third person singular in the affirmative?  - by adding –s to the main verb

 

 

2.3.  Reading. Розвиток навичок читання. Слайд №2

Текст «Henry's daily routine»

Завдання: прочитайте текст і замініть малюнки словосполученнями. Учні виконують самостійно в зошитах та перевіряємо на екрані, вдруковуючи фрази через ноут.

We’ll practice in using present simple typing and reading. The task is:

Fill in the text about Henry's daily routine with the phrases from the list in the present simple.

meet his friends - make a sandwich- go to bed - do his homework - wake up - have lunch - School start- brush-get home from school


-        watch TV - get dressed - walk to school

 

 

2.4. Try to imagine that Henry did all the things yesterday. What tense do we need to speak about his yesterday’s action? Please, change the sentences into past.

 

2.5. Перевірка д/з. Рольова гра.

 For today you have prepared the dialogues. What are they about?  Who wants to act out one of them?

 

You were very active and exciting! But the proverb says "All work and nor play makes Jack a dull boy”. So it’s time to relax.

 

2.6. Релакс.  Пантоміма. Учні діляться на 2 групи та отримують стрічки із завданням, що потрібно показати.

Let’s have a little fun! We’ll are going to play Pantomime. We should split into two teams and we also need a secretary to note our points. This game helps us to remember the vocabulary better. So, start!  What does s/he do?

make some sandwiches, set the table, cook the dinner, wash the dishes,  mop the floor, do my homework, meet friends, go to bed, wake up,

have lunch,  brush teeth, get home from school, watch TV, get dressed.

      

2.7. Now, we are going to revise the Future Simple, which we use to speak about future actions. Look at these phrases again and tell us, that you will do it tomorrow.

 

2.8. Розвиток навичок аудіювання.

Завдання: прослухайте інформацію та позначте, що Тревор робить і як часто, та складіть речення за зразком.

You are so good at playing! But now be very attentive. Listen to the interview with Trevor and tick the boxes.


2.9. Speaking.

Розвиток монологічного мовлення. Робота у групах 4+1.

 

Завдання: Опитайте  своїх однокласникві та заповніть табличку, зробіть коротке повідомлення про свою групу.

 

Well, now we are ready to work in the little groups.  Choose the reporter in each group. The task is to get info about your classmates and then make a report, as in example, don’t forget about the third person singular.

 

 

never

seldom

usually

always

Go to the theatre

 

 

 

 

Clean the house

 

 

 

Vika

Meet friends for dinner

 

 

Vika

 

Listen to heavy metal

 Vika

 

 

 

go on picnic

 

 

 

 

 

Start your question with: How often do you … ?

e.g.: Vika never listens to heavy metal, but she always cleans the house. And she usually meets her friends for dinner.

Have you finished your survey? It’s to listen to reports of our leaders

 

3. Заключна частина.

3.1. Підведення підсумків.

3.2. Оцінювання.

3.3. Д/з:. Write and retell the report about your mum or dad’s daily routines.

 

Категорія: Мої статті | Додав: СЗШ8 (28.03.2013)
Переглядів: 553 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: